AKIS Riadiaci výbor - Focus Group Demonštračné farmy
Cieľ: Zriadenie a podpora národnej databázy/siete demonštračných fariem na Slovensku a vytvorenie systému podpory
V rámci Európskej únie sa už niekoľko rokov buduje sieť demonštračných fariem zameraných na praktické riešenia vo všetkých oblastiach inovácií (technologických, ekonomických, environmentálnych, inštitucionálnych ale aj sociálnych).
Na Slovensku v súčasnosti neexistuje sieť demonštračných fariem a nemáme zadefinované, ani čo je demonštračná farma. Aj keď niektorí poľnohospodári organizujú (väčšinou v spolupráci s inými subjektami) demonštračné aktivity, nie sú dostatočne koordinované.
Budovanie a podpora demonštračných fariem je v plnom súlade so Strategickým plánom Spoločnej poľnohospodárskej politiky a Pôdohospodárskym znalostným a inovačným systémom (známym pod skratkou AKIS). Zároveň, je doplnkovým a synergickým nástrojom pre Stratégiu inteligentnej špecializácie Slovenska (RIS3).
Demonštračná farma je poľnohospodárska farma, ktorá slúži na demonštráciu a vzdelávanie. Je to miesto, kde sa aplikujú nové techniky, postupy a technológie v praxi, a kde poľnohospodári môžu osobne vidieť a vyskúšať nové spôsoby poľnohospodárskej výroby. Cieľom demonštračnej farmy je šíriť osvedčené postupy, inovácie a výskumné poznatky medzi poľnohospodármi a prispievať k zvýšeniu efektívnosti, udržateľnosti a konkurencieschopnosti poľnohospodárskeho sektora.
Zámerom je pripraviť systém výberu a následne aj podpory demonštračných fariem, ktoré sú inovatívne, hospodária udržateľným spôsobom, a formou názorných praktických ukážok odovzdávajú svoje znalosti a skúsenosti najmä iným farmárom, ale aj tvorcom politík, výskumníkom, študentom, či občanom – spotrebiteľom. Databáza/Sieť demonštračných fariem by mohla byť koordinovaná Inštitútom znalostného pôdohospodárstva a inovácií (IZPI).
Nakoľko je dnes jednou z najvýznamnejších spoločenských výziev vplyv klimatickej zmeny na poľnohospodárstvo, sieť demonštračných fariem bude zameraná aj na inovatívne riešenia mitigačných a adaptačných opatrení, ktoré majú posilniť schopnosť slovenských farmárov implementovať a využívať postupy klimaticky inteligentného poľnohospodárstva tak, ako sa to postupne deje v celej EÚ.
Založenie národnej databázy/siete poľnohospodárskych demonštračných fariem môže prinášať niekoľko výhod pre rozvoj poľnohospodárstva a vidieckych oblastí:
- Inovácie a výskum: Demonštračné farmy môžu slúžiť ako miesto na testovanie nových technológií, poľnohospodárskych postupov a výskumných projektov. Týmto spôsobom môžu prispievať k inováciám v odvetví a pomáhať poľnohospodárom prispôsobiť sa novým trendom a výzvam.
- Vzdelávanie a školenia: Demonštračné farmy slúžia ako vzdelávacie a školiace centrá, kde poľnohospodári (najmä mladá generácia) môžu získavať nové informácie, techniky a osvedčené postupy v oblasti poľnohospodárstva. Tieto farmy môžu poskytovať praktické školenia pre poľnohospodárov v oblastiach ako pôdo-ochranné postupy pri pestovaní plodín, precízne poľnohospodárstvo, tzv. „inteligentný“ chov hospodárskych zvierat a udržateľné metódy poľnohospodárskej výroby.
- Podpora udržateľnosti: Demonštračné farmy môžu hrať kľúčovú úlohu pri propagácii udržateľných poľnohospodárskych praktík. Pomáhajú poľnohospodárom spoznať metódy, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a podporujú ekologickú udržateľnosť v poľnohospodárstve.
- Vytváranie komunity a zdieľanie skúseností: Demonštračné farmy slúžia ako miesta pre stretnutie a vzájomnú výmenu skúseností nielen medzi samotnými poľnohospodármi ale aj výskumníkmi, dodávateľmi a v nemalej miere aj tvorcami poľnohospodárskej politiky. Demo-farmy pomáhajú budovať silnejšiu poľnohospodársku komunitu a umožňujú zdieľanie osvedčených postupov.
- Podpora vidieckych oblastí: Vytvorením národnej siete demonštračných fariem môže vláda podporiť rozvoj vidieckych oblastí a prispieť k ekonomickej stabilite v týchto vidieckych regiónoch.
Podpora demonštračných fariem: Vytvoriť podmienky pre podporu demonštračných fariem prostredníctvom viacerých nástrojov (využiť skúsenosti s budovaním demonštračných fariem v Českej republike):
- Podpora samotných demonštračných aktivít (využiť zjednodušené výdavky - paušál).
- Podpora infraštruktúry demonštračných farieb (technické vybavenie IKT, zasadacia miestnsť, sociálne zariadenie pre demoaktivity).
- Vytvorenie podmienok pre zabezpečenie poradenstva formou poradenského systému pre demonštračné farmy.
- Podpora zapojenia demonštračných fariem do projektov EIP operačných skupín.
- Podpora inovatívnych investícií pre demonštračné farmy.
- Demonštračné farmy by mali byť zvýhodnené pri investičnej podpore na inovatívne technológie nakoľko šíria a propagujú ich praktické využívanie aj iným farmárom.
- Podpora spolupráce demonštračných fariem pri vytváraní tzv. Živých laboratórií (napr. v rámci Misie EÚ pre zdravú pôdu).
- Podpora zapájania sa demo-fariem do medzinárodných projektov (napr. HORIZONT).
Zasadnutie Focus Group: plánované min. 3x/ 1 rok. Závery zo stretnutí budú predložené Sekcii rozvoja vidieka a priamych platieb MPRV SR a zároveň diseminácia výsledkov bude prezentovaná prostredníctvom médií IZPI.
1. zasadnutie FG sa konalo 16.5.2024 hybridnou formou.
2. zasadnutie FG sa konalo 9.10.2024 hybridnou formou.