Edu: Virtuálne vzdelávacie prostredie

AKIS

Aktivity

  Včelárske slávnosti - prezentácia CJ AKIS

22.04.2023 - Včelárske slávnosti - prezentácia CJ AKIS

Slovenské poľnohospodárske múzeum, Slovenský zväz včelárov a Nitrianska organizácia cestovného ruchu pozývajú odbornú i laickú verejnosť na podujatie „Včelárske slávnosti“, ktoré sa bude konať pri príležitosti 100. výročia založenia včelárskych spolkov v Nitre.

V sobotu 22. apríla 2023 (Deň Zeme) sa v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu v Nitre, v čase od 9:00 do 18:00 hodiny, budú konať Včelárske slávnosti. Cieľom podujatia je okrem osvety včelárstva aj zdôraznenie významu včiel pre ekosystém a ich ochrana. Zakúpením si tombolových lístkov, charitatívneho guľášu a dobrovoľnou zbierkou tak budete môcť prispieť k obnove včelínu vo Včelárskom skanzene. Zábavnou a edukatívnou formou sa nielen deti, ale aj a ich rodičia naučia viac o včelách. Súčasťou programu bude aj Včelárska vandrovka, kde budú hľadať podľa indícií správne odpovede a získajú drobnú odmenu.

Okrem toho je v priestoroch včelárskeho skanzenu pripravená prezentácia a predaj včelárskych potrieb, predaj včelích produktov či zážitková degustácia medu. Jedinečnou bude tiež Ulička regionálnych produktov s certifikovaným označením PONITRIE a NITRAVA. V ponuke na predaj bude kvalitný med a medovina, medovníky, tekuté a sušené chilli, ľanový textil či keramika.

O 15:00 hodine sa najmenší návštevníci môžu tešiť na Bábkové divadlo Na hojdačke s predstavením Fedor z krajiny Mala. V rámci sprievodného programu nebude chýbať jazda vlakom Nitrianskej poľnej železnice a jazda elektrickým vláčikom. Výťažok zo vstupného na jazdu vláčikom pôjde taktiež na záchranu včelína.

Hlavnou myšlienkou podujatia je osveta, podpora včelárstva a zviditeľnenie múzea. Téma ochrany včiel, výsadba nektárodajných stromov, zvýšenie včelárskej pastvy a ekologické aktivity, ktoré prispievajú k zlepšeniu ekologických pomerov v Nitre a okolí, ale aj v celej krajine. Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre je jediné poľnohospodárske múzeum na Slovensku a jeho súčasťou je aj skanzen. V skanzene sa nachádza vyše 30 objektov dokumentujúcich poľnohospodársku minulosť, v rámci toho aj niekoľko včelínov z celého Slovenska. Včely medonosné sú najdôležitejším opeľovačom prírodných ekosystémov a prispievajú k dôležitým funkciám prirodzených ekosystémov na svete.v

Podrobný program podujatia: program podujatia

Podujatie organizuje Slovenské poľnohospodárske múzeum v úzkej spolupráci so Slovenským zväzom včelárov Nitra a Nitrianskou organizáciou cestovného ruchu. Na podujatí sa bude prezentvať i Inštitút znalostného pôdohospdoárstva a inovácií.

Potrebujete poradiť?

Vzdelávanie a poradenstvo

+421 37 7910 231

Po–Pia 8:00 – 15:00

Web

+421 37 7910 292

Po–Pia 8:00 – 15:00

Služby

+421 37 7910 234

Po–Pia 8:00 – 15:00

Hotel

+421 37 7910 111

Po–Pia 7:00 – 20:00